Rūpinimasis savo kepenimis
Kepenys yra neatsiejama jūsų kūno dalis ir atlieka pagrindinį vaidmenį virškinant maistą, pasisavinant maistines medžiagas ir pašalinant iš organizmo toksinus. Sveikos būklės palaikymas daro didelę įtaką jūsų savijautai ir bendrai savijautai.
KEPENŲ VAIDMUO JŪSŲ KŪNE
Kepenys yra pagrindinis organas, atsakingas už daugelį medžiagų apykaitos funkcijų ir yra labai svarbus jūsų sveikatai palaikyti.
Šis organas apdoroja maistines medžiagas, metabolitus, kenksmingas medžiagas ir hormonų perteklių, efektyviai veikdamas kaip organizmo atliekų šalinimo įrenginys.
Kepenys taip pat filtruoja kraują, kad pašalintų toksinus, yra būtinos riebalų, angliavandenių ir baltymų apykaitai, gamina kraujo krešėjimui svarbius baltymus, kontroliuoja cholesterolio kiekį.
Nepaisant kepenų gebėjimo išgydyti save, įvairūs toksinai, įskaitant alkoholį, narkotikus, virusus ir kitas kenksmingas medžiagas, gali sutrikdyti jų veiklą, sumažinti organizmo gebėjimą pašalinti kenksmingas medžiagas.
Tokiomis sąlygomis organizme gali kauptis toksinai, kelti grėsmę sveikatai. Kepenys gamina tulžį, kuri padeda skaidyti riebalus ir pašalinti toksinus, tačiau sutrikus kepenų veiklai šis procesas gali sutrikti.
PERĖJIMAS PRIE SVEIKOS GYVENSENOS BŪDO
Sveikesnio gyvenimo būdo pokyčiai gali žymiai pagerinti kepenų funkciją, nors kai kurie rizikos veiksniai, tokie kaip virusai ir toksinų poveikis, gali būti nepriklausomi nuo jūsų.
KOKIE ŽENKLAI RODO, KAD JŪSŲ KEPENIMS REIKIA PAGALBOS?
- Nevirškinimas (t. y. diskomfortas suvalgius riebaus maisto)
- Sunku metabolizuoti alkoholį
- Žarnyno veiklos sutrikimas (ty viduriavimas, vidurių užkietėjimas, vidurių pūtimas)
- Gelta (gelta, liguistai pakitusi odos ir akių spalva)
- Padidėjęs jautrumas alergenams, odos niežėjimas
- Padidėjęs cholesterolio kiekis
- Bendras nuovargio ir blogos sveikatos jausmas
ŽOLELIŲ PAGALBA
Blogai veikiančios kepenys gali jus paveikti įvairiais būdais. Geros naujienos yra tai, kad vaistinis augalas, naudojamas dar IV amžiuje prieš Kristų, gali padėti pagerinti kepenų sveikatą ir veiklą.
Šis vaistinis augalas, artišokas, dabar daugiausia naudojamas kaip kepenų priemonė ir mažina kraujyje cirkuliuojančių riebalų kiekį.
Artišokas (cynara scolymus) skatina tulžies išsiskyrimą, o tai padeda pašalinti riebalus, cholesterolį ir toksinus.
Populiarus Europoje gydant nedidelį virškinimo sutrikimą ir skrandžio sutrikimus (ypač pavalgius riebaus maisto), artišokas taip pat gali padėti palaikyti normalų, sveiką cholesterolio ir trigliceridų kiekį, kai vartojamas kartu su neriebia dieta.
Šviežias artišokas
Pastaruoju metu daug dėmesio skiriama aktyviam Globe Artichoke komponentui cinarinui, kurio daugiausia yra lapuose.
Tačiau tikėtina, kad daugelis kitų junginių, kai kurie iš jų yra susiję su cinarinu, prisideda prie stebimo terapinio poveikio.
Klinikinių tyrimų rezultatai parodė Globe Artichoke veiksmingumą ir saugumą gydant kepenų ir tulžies pūslės sutrikimus, virškinimo sutrikimus, tokius kaip pilnumo jausmas, apetito praradimas, pykinimas ir pilvo skausmas.
Atsitiktinių imčių kontroliuojamajame tyrime, kuriame dalyvavo 274 pacientai, sergantys funkcine dispepsija, gydytojai padarė išvadą, kad bendras Globe Artichoke veiksmingumas buvo įvertintas kaip reikšmingas. (1) Ekstrakto dozė, naudojama bandymuose, kad būtų pasiektas poveikis, buvo 1920 mg.
Globe Artichoke ne tik apsaugo kepenis nuo toksinų, bet ir palaiko natūralų kepenų ląstelių atsinaujinimą. Tyrimai rodo, kad ši žolė gerai toleruojama, tačiau žmonės, alergiški artišokams ar kitiems ramunėlių šeimos augalams, turėtų jos vengti.
Žmonės, sergantys kepenų ar tulžies pūslės ligomis, prieš vartodami Globe Artichoke savo būklei gydyti, turėtų pasitarti su gydytoju.
NAUDINGI PRODUKTAI
- Šviežios daržovės, ypač kryžmažiedės daržovės, tokios kaip brokoliai ir kopūstai.
- „Žalieji maisto produktai“, tokie kaip špinatai, spirulina ir kviečių žolė, yra naudingi kepenims.
- Maistas, kuriame gausu vitamino C, pavyzdžiui, citrusiniai vaisiai, braškės, raudonieji pipirai, tamsiai žalios daržovės ir kiviai, padidina antioksidantų kiekį, kuris apsaugo kepenis ir padeda organizmo gijimo procesams.
- Dieta, kurioje mažai sočiųjų riebalų – juos sunku perdirbti kepenims.
- Riebi žuvis (lašiša, skumbrė, sardinės) yra puikus omega-3 riebalų šaltinis, padedantis kovoti su uždegimais, kai kurių kepenų ligų šalutiniu poveikiu.
- Užkandžiaukite riešutais ir sėklomis. Brazilijos riešutai yra geras seleno šaltinis, stiprus antioksidantas. Migdolai, saulėgrąžų ar moliūgų sėklos yra kitas maistingas pasirinkimas.
PATARIMAI KEPENŲ SVEIKATAI PER ŠVENTES
Ribokite kofeino, saldumynų, sočiųjų riebalų vartojimą, venkite rūkyti ir kuo labiau sumažinkite cheminių medžiagų poveikį, gerkite pakankamai vandens ir vadovaukitės aktyviu gyvenimo būdu, kad išlaikytumėte kepenų sveikatą.
Rekomendacijos
1. Aliment Pharmakol Ter.; 2003 m. gruodžio mėn.; 18(11-12):1099-105. PMID: 14653829